Tipy na linuxové příkazy pro hledání volného místa
Někdy se stane, že potřebujeme najít, kde nám na serveru uniká volné místo. Když ho hledám já, tak postupuji následovně.
Podle velikosti disku a množství volného místa si stanovím, že mě třeba zajímají soubory větší jak 100 MB, tak si je dám vyhledat a přitom vypsat do souboru. Používám k tomu linuxový příkaz find, které mu říkám, že chci hledat v celém rootovském adresáři všechny soubory (type -f) o velikosti 100 MB a větších zobrazených s velikostí vyjádřenou ve snadno čitelné podobě s jednotkami. A za „rourou“ následuji již jen seřazení od nejmenšího po největší (bohužel to řadí vzestupně jen čísla bez ohledu na jednotky) a vypíšu si výsledek do souboru v domovském adresáři.
Po vypsání obsahu souboru pomocí cat ~/big-files.txt můžu zjistit, že je tam příliš mnoho souborů a tak můžu filtrovat dál třeba ty soubory, které jsou starší jak jeden měsíc a větší jak 250MB. V příapdě stále velkého počtu výsledků se parametry hledání mohou dále upravovat.
A pokud by šlo třeba o složku se zálohami, kdy chceme ponechat třeba všechny mladší jednoho měsíce, tak stačí použít další příkaz. Před provedením doporučuji modifikaci pro výpis, kdy zjistíte, zda opravdu tyto soubory chce smazat (kvůli chybě v cestě, stáří a pod.)!
A pokud tyto kroky provádíte častěji, tak je vhodné vytvořit si skript, který bude Cronem pravidelně spouštěn.
- Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉
4 thoughts on “Tipy na linuxové příkazy pro hledání volného místa”
Používám ncdu a pro rychlý přehled mi to přijde jako mnohem lepší varianta.
Akurát sa mi to hodí. Dík 😀
samotné soubory mi často moc neřeknou. Několik serverů, kde občas musím řešit problém s místem jsou sdílené pro více projektů a jede na nich několik služeb.
Vhod mi přišlo zobrazit si stromovou strukturu složek s jejich velikostí, pak hned vidím, že místo uteklo v logu nebo u mysql…
Tak ono vidíte cestu k souboru, takže umístění také vidíte. A pokud si nedáte seřazení podle velikosti, tak to bude myslím řazeno dle jména a tedy postupně po složkách.