Duplicati: pokročilé inkrementální zálohování
Před pár měsíci jsem v rámci pracovní náplně hledal ideální způsob jak zálohovat data z jednoho serveru na NAS připojený k jinému. Pro zjednodušení jsem zvolil přimountování onoho disku k serveru. Hledání nemuselo být ani dlouhé a narazil jsem právě na šikovné Duplicati.
Co je Duplicati
Duplicati je bezplatný a multiplatformní (Windows a Linux) nástroj s podporou šifrování, inkrementálních záloh a možností komprese výsledných záloh. Tohle ale umí i další nástroje, ale Duplicati se více specializuje, spíš než na lokální zálohování, na zálohování do cloudu nebo na vzdálená úložiště (v mém případě pro potřeby zálohy o pár set km daleko do NASu).
Mezi podporované cloudy patří ty největší z nich (Amazon, GDrive, SkyDrive,…) a pro vzdálená úložiště nabízí podporu FTP, WebDAVu nebo třeba SSH.
Co Duplicati dál umí
Duplicati nabízí celkem dost možností týkajících se plánování záloh. Lze nastavit třeba jak často se mají dělat plné zálohy (dle počtu dní nebo počtu inkrementálních záloh), po jaké době se mají zálohy mazat nebo třeba jaké soubory ze záloh vypouštět (na základě velikosti nebo typu souboru.
Nápověda a podpora
Už na webu se dá nalézt celkem hodně „How to“ („Jak na to“), takže to jak Duplicati nastavit pro Google Drive, ownCloud nebo třeba na nějaký Strato HiDrive se dozvíte velmi snadno. Jako wiki slouží stránka na Google Project, kde se dají zjistit i základní informace o konfiguraci přes textové rozhraní (platí zejména pro Linux).
Duplicati toho tedy umí opravdu hodně na to že je zdarma.
Ukázka konfigurace zálohování se všemi pokročilými možnostmi.
- Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉
3 thoughts on “Duplicati: pokročilé inkrementální zálohování”
Ahoj. Zdá se mi, že v Duplicati nefungují české znaky. Pokud dám zazipovat soubor s názvem v českých znacích, je výsledek v zipu se špatnými znaky. Nevíš o nějakém řešení ? Díky
Ahoj,
tak to nevím. Duplicati používám pro zálohování ne serverech a tam české znaky neřeším z důvodu různých lokalizací. Ale myslím, že to není tak velký problém. Obecně pro soubory moc znaky s diakritkou a mezery nepoužívám.