Moje mobilní historie
V mezičase mezi zkouškami a zápočty mě napadlo jedno zajímavé téma a to takové menší ohlédnutí do minulosti. Konkrétně minulosti týkající se mobilních telefonů, které jsem doposud vlastnil a vystřídal.
První telefon
Mým historicky prvním mobilem byl Sony Ericsson T610. Bylo to přibližně v roce 2004 nebo tak nějak. Šlo v té době o celkem populární model, který měl následně nástupce T630 v podstatě jen s pozměněným krytem. Již tehdy ho v okolí mělo několik lidí.
Moc toho neuměl, ale zcela jasně si pamatuji, jak jsme si s kamarády přes infraport nebo BT vyměňovali polyfonní melodie nebo Java hry. 🙂
Telefonu moc osud nepřál, a tak jednou po zakopnutí na schodech došlo k rozbití sklíčka displeje a lehkému poškození displeje. Stalo se to díky, tehdy „módním“, šňůrkám na krk, kdy narazil přímo přední stranou o hranu schodu.
Poté následoval asi rok, kdy jsem mobil neměl (cca období deváté třídy). Po přestěhování na vesnici jsem po půlroce mobil našel v garáži spolu s bratrovým, který ho měl také. Bylo to po zimě a mobil nebyl minimálně rok nabíjen a byl ještě na cca 2/3 kapacity, čímž se zasloužil o záchranu.
Věděl jsem, že u obou něco nešlo, tak jsem z obou sestrojil jeden funkční.
V té době to bylo možné. Vše bylo perfektně oddělené a vyměnitelné. Takto fungoval asi rok, než došlo ke zkratu u flex kabelu k displeji.
Benq – Siemens S68
Ten byl mým druhým telefonem a vydržel asi rok a půl. Myslím, že šlo o jeden z prvních telefonů po odkoupení Siemense společností Benq, což bylo vidět na klasicky „siemensováckém“ prostředí telefonu. V době koupě šlo skoro o horkou novinku a svým určením o manažerský pracovní telefon.
Díky své hliníkové konstrukci, kdy byla celá přední strana z kartáčovaného hliníku, byl velmi odolný na pády. Sice došlo k prohnutí hliníku v místě dopadu, ale ten šel kleštěmi vyrovnat.
Ani zadní strana z jednolitého plastového odlitku nebyla špatná. Vůbec neklouzala.
Zmiňovaná odolnost byla impozantní, vzhledem k určení telefonu. Vydržel dokonce i pád na asfalt z jedoucího mopedu (cca 55km/h), jen bylo třeba opět trochu narovnat hliník. 🙂
Cesta k odolným telefonům – první model telefonu dnešního lídra s odolnými telefony
Šlo o model XP1 od výrobce Sonim. Byl to jejich první počin a s odolností mu žádné předchozí běžné i zodolněné telefony nesahaly ani po kotníky.
Sonim XP1 (zdroj: SonimTech.com)Tehdy jsem ho koupil na nějakém inzertním serveru, za jedny ze svých prvních vydělaných peněz, za cenu nižší než byla běžná prodejní.
Jediná vada, kterou telefon měl byla velmi pomalá odezva prostředí.
Ale to, co se mnou zažil, bylo něco. Jen namátkou několik vykoupání v umyvadle, a to měl odolnost jen IP54, včetně mačkání kláves. Bez sebemenšího problému, i když jeden byl. Nejspíše někde pod první „linii“ těsnění se trochu vody dostalo. Mělo to ale jen jeden efekt, a to nareznutí okrajů okraje kontaktů na SIM kartě, orosení sklíčka a asi dvoutýdenní sušení s vyndanými krytkami konektorů. 🙂
Dále šlo o pády z až 4 metrů, 2x přejetí Š120 (omylem) v zimě na zmrzlé zemi,…
Na telefonu to nebylo vůbec znát! Ještě jsem ho v jednom z bazarů prodal za vyšší cenu než koupil, právě kvůli pomalé odezvě prostředí.
Kde jsem prodal, tak jsem koupil – další z, údajně, odolných
Od nového telefonu jsem si sliboval zejména lepší odezvu, to se u Samsungu B2100 stalo. Šlo v podstatě jen o zodolněný telefon, ale byl jsem s ním dlouho spokojen a vlastnil jsem ho možná i 2 roky.
Vydržel opět hodně, i díky gumové klávesnici. Avšak ta se telefonu trochu vymstila. Mnohokrát jsem si dával klíče a mobil do jedné kapsy, ale jednou se to vymstilo. Klíč nebo roztažené kolečko zapříčinilo natržení klávesnice, čímž jsem ztratil odolnost vůči tekutinám.
Po několika měsících došlo k další nehodě, brzy následovné další. První z nich byla cestou na zkoušku v prvním roce studia na UPCE. Šel jsem ze schodů s mobilem v náprsní kapse. Najednou jsem cítil, že se něco veze zevnitř sakem. Byl to mobil a díky svému gumovému tělu a linu na schodech se odrazil a spadl dvě patra dolů, přímo na hranu schodu nebo zábradlí. Došlo k rozlámání krycího sklíčka, ale díky zapuštění displeje on poškozen nebyl.
Ale jak jsem zmiňoval, další nehoda na sebe nenechala dlouho čekat. Bez krycího sklíčka byl relativně zranitelný a tak se to stalo.
Měl jsem mobil položený na sobě a při rychlém zvedání se jsem na něj zapomněl, ale bylo pozdě. Dopadl ke spodní hraně konferenčního stolku na kterém jsem měl nohy a bylo po displeji.
Nedostatek financí a první smartphone
Tehdy jsem neměl na to si kupovat nějaký levný mobil a tak na Aukru asi za 1400 Kč koupil starého (rok výroby 2006) HTC Wizarda. Bohužel, když přišel, tak vypadal strašně a výdrž baterky byla špatná.
Tak jsem stejnou částku věnoval na nákup nového těla na Ebayi spolu se třemi akumulátory (2x klasických 1250 mAh a 1x 2800 mAh včetně zvýšeného krytu aku). Telefon pak vypadal skoro jako nový a tak díky taktování dle potřeby ze základního taktu 195 MHz v rozmezí od 150 do 268MHz spolu s velkou kapacitou aku jsem dosáhl na výdrž mezi 7 až 14 dny. Což bylo na „smartphone“ úctyhodný výsledek.
První dny či týdny byli ve znamení velké opatrnosti, nebyl jsem zvyklý telefon opatrně pokládat na stůl nebo jinam. S odolným telefonem jsem si mohl dovolit házet.
Bohužel to nebyla šťastná investice, jelikož odešla dotyková vrstva a ačkoliv měl telefon HW klávesnici a tlačítka, tak bez dotykového ovládání to nebylo ono.
První Android
Tím jsem se na jaře 2012 dostal ke svému prvnímu telefonu s Androidem a stále ho mám. Jde o T-mobile Vivacity koupený na Aukru. Jde o obrandovaný telefon od britského T-mobilu.
Asi od poloviny loňského roku se začal prodávat oficiálně i v ČR pod svým originálním názvem ZTE Atlas W.
Ale co se ho týče, tak o něm jsem psal již v jiném článku po půl roce používání. 🙂
A jaká byla Vaše mobilní historie? Jaké telefony jste měli? A kolik?
Dejte vědět v komentářích. 🙂
- Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉
5 thoughts on “Moje mobilní historie”
Tady je moje mobilní historie. http://www.filcka.cz/blog/2011/02/20/jelenova-mobilni-historie/
Taky pěkný. Díky jednomu tomu Samsungu jsem si vzpomněl, že jsem na jednoho zapomněl. 🙂
Ale už nevím model, byl výsuvné konstrukce a šedej. 🙂
Na to, žes měl odolnější modely a že jsem o chlup starší tak telefonů jsem vystřídal méně 🙂 Šlo to asi takto:
– Sagem mc 920 – první telefon, který jsem zdědil po máme na základní škole pro účely kontroly zdali jsem v pořádku dorazil ze školy domů apod 🙂
– Siemens MT 50 – luxusní kousek bych řekl, částečně jsem si na něj přispíval a dostal jsem ho k narozeninám ke konci základní školy (8-9 třída ?) uměl java hry, měl WA, koupil jsem si k němu datový kabel a tvořil si vlastní loga a melodie, zlaty časy, měl užasné modré podsvícení, které přepálilo kdejakou nokii takže ve tmě jsem videl vždy luxusně. Do něj jsem si pořídil SIM Oskara s tarifem odepiš 10Kč paušal a SMS za 50h a 1 Kč neskutečný léta 🙂
– Motorolla MPx220 – postupem času MT50 odešla,gumové klavesy jsem měl už asi druhé, ale praskl reproduktor telefonu a v té době už se špatně sháněl, přišel na řadu nový telefon což bylo cca v polovině studují na SŠ, vybrán na netu a zakoupen taktéž tam moje první a asi jediný véčko, operační systém WM6.1 nemělo to GPS ani wifi, ale mobilní data na tom běhaly, můj první barevný displej a foták s ledkou na přisvícení. Spousta hodin na XDA a instalace aplikaci a ruzných tunningu telefonu z neho delalo hodne prisnej nastroj na vsechno. Uměl i pamětove karty miniSD a měl 2,5mm jacka na hudbu. Sluchátka měli mikrofon a ovladaní hlasitosti a tlačítko pro příjem hovoru/play/pause některé detské nemoci jako brzdy „sešlapané“ gumove tlumice chranici displej pri zavreni preed poškrabanim o klavesnici jsem lecil ruznym bastlenim za pochodu, navic mel i vnejsi displej pro kontrolu notifikaci a casu vydrzel nekolik padu a castecnou koupel nakonec stejny problem jako u MT50 reproduktor a k tomu se přidaly čím dál častější záseky telefonu při příchozím hovoru – proste zustal bílí displej a telefon byl dead třeba i nekolik hodin nez jsem si toho vsiml a nikdo se mi nedovolal. Hardreset novy system …nic nepomohlo poradne takze prisel cas na novy telefon.
– HTC touch PRO 2 – tak to byla jizda velky dotykovy displej, vysuvna HW klavesnice – 5ti řadá, takže zadný prcek. Trochu težší ale uměl wifi, mobilní data měl také miniSD karty luxusní zvuk, GPS atd. Zacal jsem na nem hrat geocaching a venovat se vice autonavigacim, opet XDA velky pritel a tunil jsem si to cim to slo. WindowsMobile byla v te dobe velka platforma spoustu app spoustu lidi co na to neco vyvyjeli. dali se s tim delat psi kusy a vydrzel mi az do 3. na Bc.Dnes ho používá můj kamarád dál je s ním strašne spokojeny a i přes nižší vydrž baterky (dnes tak 1 den dříve nebyly problem 3 fakt aktiviniho využivaní) a pár kosmetických vad je to stále kámoš co nezdradí.
– HTC Sensation XE – poslední kousek v mé sbírce. Můj 1. android, rychle sprátelení se systemem, XDA jsem hodne vymenil za Play Store, takze zatim mam stale (po roce a 2 mesicich) originalni ROMku to je temer k nevire. Ano obcas nadavam a mluvim o tom ze to musim flashnout ale porad jsem se nedokopal k tomu. Rozhodnuti o nakupu padlo ve chvili kdy u TP2 zhasly všechny nadeje na slusny port androidu. SXE je celkem velke a pa přívlastek hudebni, čip od beat audio a k tomu i sluchátka v originálím balení, slušivý černo červený design a update origo romky na 4.0.1 ICS zatím spokojenost, jedine co mi trochu chybi je NFC a podpora GLONASS. Pokukuju po SIII případne nastupci SIV líbí se mi bezkontaktní nabijeni, a dve zmínene funkce ktere momentalne nemam. Co ale ocenuji na SXE je kovovy kryt, který telefon slusne chrani (nekolik padu kry je trochu poskrabany ale telefon bez ujmy – nastesti), microSD karty a VYMENITELNE baterky takze mam dve a pri geocachingu se nemusim trapit se slabsi vydrzi modernich zarizeni pri vyssi zatezi.
Tak to je asi vse z me mobilni historie. Kam se kroky budou ubírat dal jeste nevim, rozhodne ne k iPhonu a nejspíš ne k Nokii a v podstate k čemukoli s WP i když je to system koukavy, jeste ho nepovazuji za dostatecne zraly abych na nej presel. Nejspis dalsi Adroidi kousek mozna neco od Googlu nebo Samsungu, HTC me poslednimi nabiidkami spise zklamalo.
Tak taky zajímavý kousky. 🙂
Já jsem začal víc střídat hlavně od doby, kdy jsem si začal tak nějak vydělávat. Jeden z odolných nevydržel, ale co vydržel celkem ušlo. A druhý byl bez závady vykoupen. 🙂
Moje další směřování povede nejspíš směrem k Padfone-like zařízení. 🙂
Sony Ericsson je krásny 🙂