Jak jednoduše sledovat návštěvnost s WordPressem
V návaznosti na předchozí příspěvek jsem narazil na problém se sledováním návštěvnosti. Ač je WordPress důmyslným redakčním systémem, tak v základu toho tolik nemá. Z Bloggera jsem byl zvyklý na přehledné a intuitivní statistiky na jednom místě s velkým množstvím informací.
Ale jak na sledování s WordPressem?
Celkem dlouho jsem zkoušel celkem dost pluginů pro WordPress a asi nejlepší statistiky, v rámci používání pluginů, poskytuje Jetpack for WordPress.com, který pracuje s vlastními daty a poskytuje několik základních grafů a tabulek s informacemi.
Grafy a obecné statistiky návštěvnosti
Hned v horní části se nachází graf s počty zobrazení webu a kdy se po najetí na některý sloupec zobrazí podrobnosti s počtem zobrazení a případně zda a jaký článek byl publikován.
Po kliknutí na pokročilý souhrn jsou k vidění mnohem zajímavější statistiky jako návštěvnost v jednotlivých měsících v roce. Pokud již WP používáte několik let, tak můžete jednotlivé roky a jejich měsíce pohodlně porovnávat.
Ve spodní části pak vidíte statistiku návštěvnosti za poslední týdny se součty za celý týden, jejich průměr a porovnáním s minulým.
Mezi další zajímavé a důležité informace patří to, odkud k Vám návštěvnost přichází, kde v podrobnější informací zjistíte i dlouhodobé zdroje návštěvníků.
Možná ještě daleko podstatnější informací jsou hledané dotazy přes které návštěvnost proudí, u mě zde převládají Windows 8, taktéž s možností podrobnějších informací.
Zajímavými informacemi mohou být také nejčtenější články a stránky webu. V základu dnes a včera, ale po rozkliknutí souhrnu zjistíte nejčtenější články posledního týdne, měsíce, roku nebo za celou dob používání WordPressu.
Ale oproti Bloggerovi je to stále málo, protože ten nabízel podstatně více informací (pokračování pod obrázky).
Krok druhý: rozšíření a aplikace pro Chrome
Po tom dlouhém hledání co nejlepší náhrady jsem zakotvil u hledání nějakého rozšíření nebo aplikace pro Google Chrome. Jelikož jsem od počátku blogování používal Google Analytics, tak jsem zabrousil do hledání tímto směrem a zatím se mi jeví jako ideálním rozšířením Stats Checker for Google Analytics, spolu se stejnojmennou aplikací. Blogger měl možnost nesledovat moje příchody na blog, ale u GAnalytics jsem to musel později řešit také rozšířením, které nebude zaznamenávat mé návštěvy na blog, kterých bylo během posledních dní hodně kvůli testování.
Nyní již k rozšíření. To Vám přidá ikonku k ostatním ikonám v panelu rozšíření. Naštěstí je interaktivní a tak zobrazuje v rámci ikony počty návštěv, dle nastavení dnes, včera, za týden nebo za měsíc.
Po kliknutí se zobrazí tabulky s více informacemi a možností právě onoho výše zmíněného přepínání. Rozšířením můžete samozřejmě sledovat i více Vašich webů, které máte v GAnalytics. Mezi zobrazované informace patří počet návštěv, unikátních návštěvníků a zobrazení, včetně času stráveného na webu a procentech okamžitého opuštění a nových návštěvníků.
Jde tedy o slušné rozšíření a zmiňovaná stejnojmenná aplikace umí to samé jen v samostatném tabu.
A co Vy? Znáte nějaké lepší pluginy pro WordPress nebo rozšíření pro Google Chrome, které poskytne alespoň stejně dobrě podané informace jako statistika v Bloggerovi? Budu rád pokud se v komentářích podělíte o své tipy.
- Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉
10 thoughts on “Jak jednoduše sledovat návštěvnost s WordPressem”
Zdravím,
mě akorát není pořád jasné, proč by mělo být měření návštěvnosti součástí WordPress. Sám píšete „od počátku blogování používal Google Analytics“ a to je přesně ono.
Většina lidi používá GA a není na to potřeba žádná podpora ze strany WordPressu. Prostě vložíte měřící kód buď přímo do šablony nebo pokud do ní nechcete zasahovat (třeba kvůli upgradu), tak kód vložíte pomocí obyčejného textového widgetu (není třeba žádný plugin).
A to rozšíření pro Chrome: Opět mi nedochází na co? To rozšíření stejně bude jen nějaký jednoduchý přehled. Skutečnou analýzu návštěvnosti budete stejně dělat přímo v GA.
Dobrý den,
předně díky za reakci. Tak já příliš často neanalyzuji a popravdě z Analytics využívám jen základní statistiky.
Proto jsem hledal něco pro WP kvůli sledování na nástěnce aniž bych musel mít 2 otevřené panely.
A pro Chrome jen kvůli přehledu, kvůli ničemu jinému, jelikož to má člověk neustále na očích.
Zdravím,
měl bych dotaz. Vše zde popsané řeším také na svém blogu a zajímalo by mě, jak je to s tím odfiltrováním mých návštěv, protože často testuji a logicky pak musím na svůj web lézt. Používám google analytics a zajímalo by mě, jak nejlépe zabránit promítání mých přístupů ve statistikách. Díky za odpověď.
Já na to používám rozšíření pro Chrome „Block Yourself from Analytics“ kde si člověk může zadat weby u kterých chce sledování blokovat.
https://chrome.google.com/webstore/detail/fadgflmigmogfionelcpalhohefbnehm
Super, díky. To jsem přesně potřeboval :).
Není zač 🙂
Jinak já jen ještě doplním, že já mimo jiné používám pro WordPress plugin Count per Day – Statistics, který nabízí poměrně solidní grafické rozhraní a přehledné statistiky a funguje dobře. Odkaz zde: http://www.tomsdimension.de/wp-plugins/count-per-day.
Díky, kouknu na to. 🙂
Docela fajn na implementaci Google analytics je plugin http://wordpress.org/extend/plugins/google-analytics-for-wordpress/ Dává do událostí okomentování článku, sleduje čtenost tagů, rubrik, článků z určitého roku… Když to člověk s analytics umí, tak tam pak najde spoustu nových informací.
Díky za tip. Někdy zkusím implementovat.
S GA moc neumím, respektive jsem se nepotřeboval vzdělávat, a tak používám většinou jen základní informace a k tomu pár vlastních přehledů.