Co je co u Jolicloudu a o čem je Jolicloud Me
K tomuto, po dlouhé době, blogpostu mě přivedl článek na AndroidMarketu (zde), který se původně jmenoval Jolicloud: Linuxová distribuce pro Android? a jelikož dění kolem Jolicloudu (firmy) sleduji od jejich počátků, tak mi nedalo upozornit na totálně chybný článek jak v komentářích. Poté došlo k mírné změně v článku, ale i po této změně je článek stále špatně, i když s více odpovídajícím nadpisem
Jolicloud: Jen další sociální agregátor?.
Pokračování pod screeny
První chybná verze článku – míchání Joli OS a Jolicloud Me do jednoho pytle, ehm článku s chybnými a matoucími informacemi a špatným sreenshotem. |
Druhá verze – lehce upraveno, ale i stále špatně (zmínka o Joli OS), informace i screen. |
Třetí verze – stále špatné pochopení smyslu služby a screen |
Čtvrtá (zatím poslední – 14:28) verze – konečně opraven screen, ale smysl služby stále špatně |
Tak aby bylo už konečně jasno co je co a k čemu v portfoliu Jolicloudu sepíšu naprosto základní informace o všech čtyřech, jelikož o hlavních dvou aktérech jsem se již zmiňoval.
Joli OS (původně Jolicloud)
Někdy v listopadu roku 2009 (měsíc založení mého účtu) jsem se dostal k informacím o této celkem jedinečné distribuci. Troufám si tvrdit, že v této skupině distribucí figuruje jen Joli OS a Peppermint OS, kdy oba tyto systémy jsou cloudově orientovány.
Joli OS je lehkou linuxovou distribucí se svým vlastním vzhledem v HTML5 (na pozadí běží Gnome 2.3x) a ve své aktuální verzi 1.2 již téměř 2 roky starý, založen na Ubuntu 10.04. Tento systém je nejvhodnější pro netbooky a podobná zařízení, i když ho není problém protozovat i na desktopu. Ale i přes fakt, že vývojáři se nyní primárně zaměřují na Jolicloud Me, tak stále dodávají nové a aktualizují stávající aplikace.
Screen ze staršího blogpostu – základní obrazovka Joli OS při možnostech výběru tapety, narozdíl od webové verze je vidět i horní lišta |
Další info ve starších blogpostech:
Jolicloud Me
S touto službou jsem měl čest se seznámit někdy na podzim loňského roku. U Me mi trvalo o něco déle získat pozvánku do tehdy uzavřené bety, ale po kontaktování hlavních vývojářů jsem asi po týdnu jsem ji obdržel.
Úvodní strana Jolicloud Me před přihlášením |
Nyní již samotné myšlence Jolicloud Me.
Jolicloud Me nemá být nějaký obyčejný agregátor jak to vyplývá z článku na AndroidMarketu, ale Vám umožnit vytvořit svůj vlastní utříděný cloud.
Po připojení dostupných služeb (aktuálně jich je 6) je Vám umožněno si Váš obsah (tweety, fotky,…) z těchto sítí a služeb uspořádat do tzv. kolekcí. Do těchto kolekcí můžete agregovat obsah z několika služeb, ale i jeden a tentýž tweet či fotku vložit do více kolekcí najednou.
Nedochází tam tedy k agregaci obsahu od cizích lidí, ale od pouze Vašeho. Tyto kolekce můžete dále nasdílet ostatním.
Příklad kolekce vztahující se k Win8 CP s mými tweety a screeny z Picasy a vlevo jsou vidět i ostatní kolekce |
Mezi další funkce služby patří filtrování Vašeho obsahu dle jeho typu (fotky, dokumenty, odkazy,…) a dle potřeby lze tuto filtraci zúžit i na nějaké časové období.
Vertikální filtrování obsahu na videa z roku 2011, něco z Twitteru a Picasy |
Další info ve starším blogpostu:
Dále tu jsou další dva produkty, které nejsou tak často zmiňovány, ale především si je moc lidí s ničím neplete. Jedním je HW záležitost a druhým je webová verze Joli OS.
I když název může být mírně matoucí, tak se nejedná přímo o desktopovou aplikaci, ale o webovou verzi operačního systému Joli OS.
Můžete přes něj dělat spoustu činností, tak jako v pravém Joli OS. Apliakace, které skrze webovou verzi spustíte jsou zvýrazněny a jedná se výhradně o odkazy především na služby.
Je možné si přeskládat aplikace na plochách i změnit tapety plochy a až přijdete domů k desktopu nebo jinam, tak na všech instalacích budete mít to samé nastavení.
Když si rýpnu, tak Microsoft s tímto přichází 2 roky po Jolicloudu a jeho Joli Os. 🙂
V době kdy byl Joli OS relativně novinkou, tak Jolicloud vypustil do světa limitovanou edici tzv. Jolibooků, to jest netbooků s předinstalovaným Joli OS a vlastním skinem na víku displeje.
Myslím, že to jako jednoduché rozdělení dostačuje a snad se autoři článků do budoucna budou snažit více testovat, zkoušet a hledat informace, než něco chybného, jako AndroidMarket, vypustí do světa, protože i když to opraví, tak čtenáře zpět nepřivedou.
- Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉