Putování cloudovými službami – CrashPlan
Logo Crashplanu v rámci osobních tarifů |
Co je a co nabízí CrashPlan?
CrashPlan se řadí také mezi poskytovatele řešení pro zálohování, ale oproti předchozím představovaným nabízí širokou škálu možností, jak pro osobní či rodinné potřeby, tak i pro korporátní využití.
Je svým způsobem zajímavý především co se týče možností zálohování zdarma. Podrobněji u jednotlivých účtů.
Typy účtů
Free účet
V rámci účtu, který nabízí Crashplan zdarma Vám bude umožněno zálohovat na jejich servery jen ve zkušební měsíční lhůtě, poté si pro pokračování zálohování k nim na servery musíte zvolit jeden ze dvou osobních nebo jednoho rodinného placeného účtu.
V čem tkví tedy výjimečnost Crashplanu ve verzi zdarma? Především v tom, že se můžete domluvit se známým či kamarádem na vzájemném zapůjčením nějaké kapacity pro vzájemné zálohy. Z toho je odvozeno další omezení a to možnost obnovy souborů z webového rozhraní.
Dále můžete zálohovat do některé místní složky (to podle mě postrádá smysl) nebo na jiný disk. V rámci tohoto free účtu bude zálohování probíhat jen jednou denně do daných lokalit.
Z pohledu zabezpečení je free účet mírně „okleštěn“, protože jsou soubory šifrovány „pouze“ 128bity a to i během přenosu shodně jako u placených tarifů.
Jak je zvykem u služeb nabízených zdarma, tak podporou Vám bude pouze fórum.
Osobní placené tarify – CrashPlan+ a CrashPlan+ Unlimited
Tyto tarify v rámci parametrů dělí jen a pouze kapacita a cena. Záleží tedy na množství dat potřebných k zazálohování a na ochotě platit. Prvně jmenovaný nabízí jen 10GB online prostoru téměř za 25$/rok oproti tarifu s „neomezeným“ prostorem za 50$/rok.
Kromě toho, že musíte platit a máte prostor na serverech spol. CodeFortyTwo provozující Crashplan získáte i výhody.
Oproti free tarifu získáte zálohování v reálném čase a to díky sledování změn desktopovým klientem a je umožněna výše zmíněná obnova z webového rozhraní, kde ale platí omezení na 250MB/soubor. Můžete si také zvolit jednotlivé „zálohovací sady“ v kterých si navolíte co, kdy a jak často zálohovat.
Zabezpečení je také pozvednuto na vyšší úroveň kdy budou Vaše soubory šifrovány 448bity a pro případ problémů je k dispozici podpora na chatu, telefon i emailu.
Rodinný neomezený tarif – Crashplan+ Family Unlimited
Pokud je třeba zálohovat v domácnosti více než jeden počítač, konkrétně 2 až 10 počítačů, tak je zde na výběr tento rodinný tarif. Kromě navýšení počtu více zařízení však nabízí to samé jako „neomezený“ osobní účet a tak není třeba ho detailněji rozepisovat.
Osobně bych řešil potřebu zálohy více PC spíše tak, že na jednom bych měl „neomezený“ tarif a na ostatních free a ty bych následně pozval k zálohování k sobě a tyto data pak sdílel. Nemám to ovšem v praxi odzkoušeno, tak nemohu tvrdit jistě, že tento způsob bude fungovat. 🙂
To co mají všechny placené tarify společné je snižující se cena za rok při delším úvazku, takže např. u „neomezeného“ osobního účtu se můžete dostat z ceny 50$/rok až ke 35$/rok.
CrashPlan klient
Crashplan disponuje velmi vydařeným klientem s bohatými možnostmi.
Následuje série screenů s popisky.
Základní obrazovka s přehledem co, kam a kolik toho zálohujete |
Základní nastavení zálohování s možností okamžité zálohy nebo v daném intervalu, frekvencí záloh a počtu verzí, výjimek a pokročilých nastavení |
Konkrétní možnosti frekvence záloh, verzování dle stáří položky a doba po které smazat soubory, které jste již fyzicky z disku vymazali |
Pokud disponujete pomalejším připojením a nechcete zabrat celou šířku pásma pouze zálohováním, tak si můžete nastavit rychlostní limity |
Shrnutí
Myslím si, že Crashplan nabízí něco pro každého. Pro odpůrce zálohování „někam“ mimo jeho kontrolu nabízí ve free verzi pohodlné a automatické zálohování k nějakému známému nebo na vlastní disky a nemusí se tak o svá data tolik starat. Samozřejmě, že se tato varianta hodí i pro běžného uživatele, který nechce platit. 🙂
Naopak pro někoho ochotného platit celkem, dle mého, zajímavou částku a mít něco navíc se hodí některý z placených tarifů.
Vybere si tak každý a kdyby ne, tak ze starších příspěvků (Memopal, SpiderOak nebo UbuntuOne) nebo z doposud nepopsaných, ale v komparátorech (cenový, parametrový) zmíněných, ano. 🙂
- Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉
2 thoughts on “Putování cloudovými službami – CrashPlan”
Hoj, CrashPlan mi přijde mi celkově super v kombinaci s jinou službou na synchronizaci, jen mi vadí jedna věc – pokud přejmenuju adresář nebo soubor, tak v záloze bude 2x – pod novým i starým názvem … tedy pokud ho přejmenuju 10x a mezitím vždy provedu zálohu, tak bude v záloze 10x ten samý adresář / soubor.
Jde mi o to, že pokud pak zálohu stáhnu, budu mít úplně jinou strukturu, než jakou jsem zálohoval, což například u mých projektů (programování) bude dělat paseku a musel bych to ručně procházet a mazat, co tam nepatří.
Podle mě by se soubory a adresáře se starými názvy měly řadit do smazaných, které bych si následně mohl vybrat tím zatržítkem „show deleted“.
Nevíte, co s tím?
Díky.
Díky za komentář. Crashplan aktuálně nepoužívám, ale myslím, že v nastavení záloh je možné nastavit jak dlouho uchovávat nějaká data a pod.
Konkrétně tento příklad by jste mohl napsat na podporu co poradí nebo třeba Crashplan touto vlastností vybaví.