Putování cloudovými službami – Ubuntu One
Tak je tu další část, která se tentokrát bude týkat služby Ubuntu One, kterou provozuje Canonical a kterou používám současně s Memopalem a SpiderOakem.
Logo Ubuntu One |
Co je tedy Ubuntu One zač?
Tentokrát se nejedná o zálohovací, nýbrž o synchronizační službu. Pokud jste se pozorněji kjoukali do tabulky porovnávající parametry služeb, tak jste si tohoto a dalších faktů všimnuli.
Cena
Tak jako jiné služby, tak i Ubuntu One nabízí kapacitu zdarma a rovnou 5GB, ale bez možnosti neplaceného navýšení formou refferálů.
Naopak v případě, že jste ochotni platit, tak v tomto ohledu je Ubuntu One velkorysé a nabídne Vám kapacitu dle potřeby. Nabízí totiž 20GB balíčky, kdy jeden stojí 30$/rok. Sice je to více než u Memopalu či SpiderOaku a chybí mu některé vlastnosti, ale pokud jste uživatelem Ubuntu nebo jiného distra, tak Vám tyto neduhy vynahradí jinými vlastnostmi.
Základní parametry a vlastnosti (souhrn):
Kapacita zdarma: 5GB
Možnosti dokoupení: „neomezený“ počet balíčků po 20GB/30$/rok
Maximální velikost souboru: 5TB
Počet zařízení: Neomezen
Klient: multiplatformní (Windows, Mac, Linux, iOS a Android)
Hlavní vlastnosti: synchronizace, sdílení
Přednosti: provázanost s Ubuntu, streamování uložené/nakoupené hudby do mobilu (placené)
Zabezpečení
Tak tato oblast je podle mě snad jedinou slabinou této, zejména pro linuxáky, zajímavé služby. Šifrování se neprovádí na straně poskytovatele a ani během přenosu.
Co má Canonical v plánu?
Canonical má pro Ubuntu One v plánu několik vylepšení a je jen otázkou kdy přijdou. V plánu má 2 vylepšení z kterých jedno umožní synchronizaci kontaktů v mobilních telefonech a druhé mnohem podstatnější vylepšení se má týkat verzování, které Ubuntu One aktuálně chybí a kvůli tomu je „pouhou“ synchronizační službou.
Služby navíc
Z bonusových vlastností Ubuntu One chci vypíchnout zejména možnost streamované hudby do mobilu, kterou si do Ubuntu One buď nahrajete nebo nakoupíte skrze hudební přehrávač v Ubuntu.
Ale za tuto vlastnost navíc si musíte trochu připlatit. Zaplatíte za to 39$/rok, ale za tuto cenu nedostanete pouze možnost streamování, ale dostanete rovnou jeden 20GB balíček do startu, takže za streamování zaplatíte v důsledku jen 10$/rok.
Klient
Klient Ubuntu One není již tak bohatý na možnosti nastavení a informace o datech jako u SpiderOaku, ale až tak prostý také není.
Po přihlášení umožňuje základní nastavení a poskytuje informace o sdílených složkách a účtu.
Pohled na informace k účtu ohledně aktivovaného prostotu (služeb) a možnosti dokoupení |
Možnosti aktivace dalších služeb |
Základní možnosti administrace synchronizovaných zařízení |
Přehled synchronizovaných složek |
Klady a zápory:
+ provázanost s Ubuntu
+ dokupování prostoru po 20GB balíčcích za slušnou cenu
+ maximální velikost souboru
+ neomezený počet synchronizovaných zařízení
+ streamování hudby (placené)
– chybějící šifrování
– zatím chybějící verzování
Závěrem
Ubuntu One je slušnou službou se solidním provozovatelem a pro linuxové uživatele nabízí co jiné služby ne, ale oproti mnohým službám postrádá jednu z nejdůležitějších vlastností a tou je zabezpečení formou šifrování jak během přenosu, tak i na straně serveru.
Pokud bych se zabýval podrobněji porovnávání služeb, tak bych si asi rozmyslel dokoupení 20GB balíčku a spíše zapřemýšlel nad dokoupením kapacitu u Memopalu či SpiderOaku.
Takže je třeba doufat, že se Canonical vzpamatuje a zavede šifrování i verzování (alespoň na 30 dní) a tím se stane velmi zajívavým řešením pro zálohování a synchronizaci.
- Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉