Úvaha – Jak budeme ukládat data?
V návaznosti na poslední dny a týdny, kdy se mluví více a více o cloudu, a můj zájem o tuto oblast jsem se zamyslel nad tím, jak možná budeme v následujících letech používat datová úložiště.
Moje úvahy vedli především k technologiím a jejich využití. Nejdříve pohled na mnou aktuálně používaná řešení.
Ve fyzické podobě aktuálně v notebooku používám HDD o velikosti úložného prostoru o hodnotě 500GB. Tato kapacita mi v minulosti přestávala stačit a tak jsem se koukal po možnostech. To bylo cca před rokem a pro svou zálibu si zkusil přikoupit nějaký prostor na Google Dokumentech. Vzhledem k tehdejší finanční situaci jsem si vybral 80GB za 20$/rok, které jsem po letní praxi rozšířil na 400GB, ale díky započatému tarifu se nepočítal již celý rok, ale jen něco přes půl roku a tak jsem platil cca 55$ místo 100$.
Tento tarif mi bude končit v březnu a budu snižovat na 20GB, které mi stačí jak na dokumenty a fotky tak speciály Top Gearu :-).
Vzhledem k mému bádání jsem si pořídil na Ubuntu One k 5GB nabízeným zdarma dalších 20GB za 30$/rok. Tam nyní synchronizuji složku dokumentů, obrázky a hudbu (jen pár sem MB) a soubory z Packet Traceru a mám zaplněno něco přes 7GB, takže plná kapacita nebude jen tak naplněna.
Dále mám v plánu zkusit další placenou službu s podporou linuxového klienta k zálohování (na sync mám Ubuntu One) za cenu do 50$/rok se slušnější kapacitou.
Nyní již k mému názoru na budoucí léta v oblasti ukládání dat.
Subjektivně to vidím tak, že budoucí zařízení budou využívat primárně úložné zařízení typu SSD s rychlým přístupem k datům a jejich čtení/zápisu s kapacitou postačující na systém a nejvyužívanější data. Podle mě by byla dostačující kapacita mezi 40 a 60 GB.
Pro méně důležitá data doplňkově HDD o velikosti vyžadované uživatelem a to pravděpodobně v řádu stovek GB, např. místo mechaniky u notebooků.
A poslední částí, která dle mého názoru ještě zažije rozmach, jsou cloudové služby. Ať půjde o online kancelář alá Google Dokumenty, se super cenou 0,25$/GB/rok, nebo nějakou synchronizační či zálohovací službu s rozšířenými vlastnosti minimálně pro prohlížení dokumentů, fotek a vidí bez nutnosti soubor stahovat.
V oné online části si představuji 3 scénáře:
1) Chci ukládat pouze zálohy velkého množství dat za co nejnižší cenu
V tomto ohledu mě nejlépe uspokojí GigaSize.com s nabídkou 1TB úložiště dat za 54$/rok. To je bezvadná cena.
Sice tu jsou jiné služby s „neomezenými kapacita s cca stejnou cenou (od 45 do 60$/rok), ale raději budu vědět svojí dostupnou kapacitu než narazím na nějaké pomyslné FUP.
2)Potřebuji synchronizaci dat a ocením i verzování a levný prostor
Zde je velká škála služeb a některé jde díky SW třetí strany rozšířit o nějaké možnosti. Zde považuji cenu za 1GB adekvátní v závislosti na nabízených službách a vlastnostech v rozmezí od 0,20 až 1,5$ za GB/rok.
Zde dám jako příklad GDocs+InSync, Memopal, Dropbox, Minus, Sugarsync a pod, ale v tomto rozmezí existuje celkem slušné množství služeb.
3) Nechci platit vůbec a chci to nejlepší zadarmo co je
To je pro české uživatele asi nejčastější a zde jsou na výběr pouze free varianty služeb, které se pohybují nejčastěji v rozmezí 1 až 5GB, výjimečně je to více např. u Minus, 4shared nebo Skydrive.
Závěrem bych chtěl říct, že věřím v rozmach online nástrojů a úložišť, které budou cenou a kvalitami dosahovat na klasické pevné disky a SSD či jejich nástupce.
- Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉