PowerShell Studio 2012 jako ultimátní ISE pro PowerShell
Bude to již tak měsíc nebo dva, kdy jsem začal objevovat kouzlo PowerShellu. Jde o užitečný a dobře použitelný skriptovací jazyk. Problémem ale je, v čem skripty psát. Stejně jako u programování může posloužit třeba i Poznámkový blok, ale pro zvýšení produktivity se hodí nějaký editor nebo ještě lépe IDE, v případě skriptovacích jazyků ISE. Naprostou většinu příkazů jsem psal v PowerShell ISE, které je vestavěné v systému, ale po zjištění, že jdou dělat skripty s GUI, tak nastal problém…
Prvotní setkání s GUI
Buď musíte komplet vše pro vykreslování psát ručně a umístění si kontrolovat neustálým spouštěním nebo si najít vhodné prostředí. Mým prvním krokem bylo nalezení Primal Forms CE (community edition) od společnosti Sapien. Tento SW je velmi dobrý, umožní totiž poskládání si grafických prvků skriptu, nastavení vlastností atd., ale to je takřka vše. Výsledný kód si můžete vyexportovat buď do PS1 souboru nebo uložit do schránky. Takže s kódem musíte pracovat dále v nějakém editoru a jakmile chcete udělat změnu v GUI, tak musíte neustále přeskakovat mezi aplikacemi a složitě kopírovat. Tímto způsobem můžete dělat nějaké jednoduší „aplikace“, ale na složitější tvorbu to již není.
Vyzkoušení ISE PowerShell Studio
Po prvním spuštění po nainstalování trial verze jsem byl doslova unesený tím, co všechno PowerShell Studio na první pohled nabízí. Rozvržení panelů a nástrojů je v podstatě standardní jako u běžných IDE.
Trial verze je na 45 dní zdarma, jinak je cena celkem vysoká (350$).
Co PowerShell Studio nabízí
Pokročilejší konzole
PowerShell Studio nedisponuje pouze jednou konzolí, ale hned dvěma (režim 32 i 64 bitů) a vzdálenou konzoli. Ale i tak konzole je „jen“ konzolí.
Návrhář formuláře (vzhledu GUI)
Po přepnutí do režimu návrhu se změní i všechny postranní panely. Vlevo se objeví panel s jednotlivými prvky jako jsou tlačítka, tabulky nebo třeba grafy. A vpravo panel vlastností označeného prvku nebo celého formuláře.
Přetahováním jednotlivých prvků, změnami jejich vlastností a velikostí dosáhneme námi požadovaného vzhledu. Pro nastavení akcí na některém z prvků, třeba tlačítka, je třeba na prvek poklepat, aby se vytvořil listener pro akci.
Snippety
Neboli znovupoužitelné kousky kódu, kterých je spousta předdefinovaných jak pro operace na WMI, tak i takové jednoduché procesy jako jsou cykly nebo práce s datem. Kromě předem vytvořených je samozřejmě možné další přidávat strukturovaně do složek dle funkce.
- Pokud se ti článek líbil, tak sdílení potěší 😉
One thought on “PowerShell Studio 2012 jako ultimátní ISE pro PowerShell”